Tikkurilan ortodoksisen kirkon muskari ja perhekerho.

Perhekerho ja muskari Tikkurilan ortodoksisessa kirkossa kokoaa lapsiperheitä yhteen. Kuva: Joel Eklöv

7.1.2026

Innostaisiko sinua tulla mukaan kehittämään ja toteuttamaan seurakunnan perhekerhotoimintaa Tikkurilaan? Seurakunnan kasvatus hakee kertsikavereita Tikkurilan Kristuksen taivaaseenastumisen kirkon perhekerhotoimintaan.

Kertsikaveri on vapaaehtoinen perhetyöntekijän tiimikaveri suunnitellen ja toteuttaen työntekijän kanssa yhdessä perhekerhojen toimintoja.  Hän toimii työntekijän mukana kerhoissa perheiden tukena ja apuna. Tietty ikä tai sukupuoli ei ole esteenä toiminnalle, kertsikaverille tärkeintä on halu puuhailla perheiden kanssa ja luoda mukavaa yhdessäolotunnelmaa kerholaisille.

Perhekerho kokoontuu Tikkurilan Kristuksen taivaaseenastumisen kirkolla keskiviikkoisin 21.1. alkaen kello 10.15–12.15.

Kertsikaverina pääset mukaan ohjaamaan erilaista toimintaa, kuten askartelua, satutuokiota tai vaikka liikunnallisia tuokioita. Kerhotoimintaan liittyy erilaisia kerhoon liittyviä toimintoja, kivaa yhdessäoloa, tapahtumien valmisteluja sekä yhteistä välipalan valmistusta työntekijän kanssa. Toimintaa suunnitellaan ja toteutetaan yhdessä seurakunnan kasvatustyöntekijä Ira Liesman kanssa. Mikä olisi juuri sinulle mieluista toimintaa, jota haluat olla mukana toteuttamassa?

Kerro meille ideoitasi ja tule mukaan toimintaan! Ilmoittautumiset 25.1. mennessä kasvatustyöntekijä Ira Liesmalle: [email protected], puh.  040 725 5713.

Tervetuloa mukaan kerhotoimintaan!

Kategoriat Ajankohtaista Uutiset