Jalkojenpesupalveluksessa arkkipiispa kuivaa jalat valkoisella liinalla, johon on kirjailtu 12 opetuslapsen nimet. Myös Juudaksen nimi on liinassa. Teksti ja kuva: Vlada Wahlsten

17.4.2025

Helsingin ja koko Suomen arkkipiispa Elia toimittaa jalkojenpesupalveluksen Uspenskin katedraalissa suurena torstaina 17.4. kello 12. Palveluksessa arkkipiispa pesee 12 papin (tai mieshenkilön) jalat. Näin  arkkipiispa seuraa kirjaimellisesti Jeesuksen Kristuksen esimerkkiä, joka pesi ehtoollisen asettamisen yhteydessä opetuslastensa jalat.

Arkkipiispa Elia toimittaa jumalanpalveluksen ensimmäistä kertaa. Perinteisesti Helsingin hiippakunnan piispa toimittaa jumalanpalveluksen. Arkkipiispa Elia asetettiin tehtävään vuoden 2024 joulukuussa.

Jumalanpalvelukseen osallistuvat mahdollisuuksien mukaan lähes kaikki seurakuntamme papit. Seurakunnassamme on tällä hetkellä kaikkiaan 14 toimessa olevaa pappia sekä tämän lisäksi useita oman työnsä ohessa toimivia tai jo eläkkeellä olevia pappeja.

Kristus pesee suuren torstain ikonissa opetuslastensa jalat ehtoollisenasettamisen yhteydessä. Suurena torstaina vietetään ehtoollisen asettamisen muistoa.

 

Palveluksella pitkät perinteet Uspenskin katedraalissa

Jalkojenpesupalveluksella on pitkät perinteet. Palvelusta on toimitettu Uspenskin katedraalissa jo yli 50 vuoden ajan. Ainoastaan koronapandemia aiheutti kokoontumisrajoituksien vuoksi perinteeseen kahden vuoden tauon.

Palvelus on poikkeuksellinen, sillä sen kulku on draamallinen, ja se muistuttaakin näytelmää. Jumalanpalveluksessa käydään vuoropuhelua ja piispa konkreettisesti pesee pappien jalat.

Jumalanpalveluksen kulku kuvaillaan Suomen ortodoksisen kirkon sivuilla seuraavasti:

Katedraalin keskelle asetetaan palvelusta varten kaksitoista tuolia vastakkain kahteen riviin. Alkurukousten jälkeen kirkkoherra ja muu papisto asettuu kahdentoista apostolin tapaan istumaan tuoleille. Kaikki 12 riisuvat sukan ja kengän oikeasta jalastaan.

Piispa riisuu omoforinsa ja vyöttää itsensä pellavaliinalla. Avustaja kaataa vettä pesuvatiin ja piispa pesee jokaisen apostolia esittävän oikean jalan. Samalla diakoni lukee tapahtumasta kertovan evankeliumijakson (Joh.13:1–17), jonka voi lukea alla.

Jeesuksen ja Simon Pietarin väliseen sananvaihtoon tultaessa evankeliumin luku muuttuu vuoropuheluksi Jeesuksen osaa esittävän piispan ja Simon Pietaria esittävän kirkkoherran välillä.

Lopuksi piispa pukee omoforin takaisin ylleen ja palvelus toimitetaan loppuun.

Yksi kirkkomme erityisimpiä ja seuratuimpia palveluksia

Jumalanpalvelus on perinteisesti kiinnostanut suurta yleisöä ja ollut yksi seuratuimpia jumalanpalveluksiamme. Valtamediassa, kuten päivän televisiouutisissa, on usein kerrottu, että jalkojenpesupalvelus aloittaa ortodoksien pääsiäisen vieton.

Jalkojenpesupalveluksen jälkeen jumalanpalveluksien luonne muuttuu ja tiivistyy – seuraavaksi kirkkokansa kokoontuu Uspenskin katedraalissa jo palavat tuohukset käsissään kuulemaan 12 Kristuksen kärsimysevankeliumia. Suurena perjantaina toimitetaan Kristuksen ristiltä ottaminen ja suuren lauantain hautauspalvelus. Pääsiäisyön jumalanpalveluksessa pääsemme todistamaan tyhjän haudan ihmettä ja Kristuksen ylösnousemusta. Tänä vuonna pääsiäinen on 20.4.  ja pääsiäisyön jumalanpalvelus alkaa 19.4. kello 23.30.

 

 

Jalkojenpesupalvelus Uspenskin katedraalissa vuonna 1978. Metropoliitta Johannes pesee kuvissa muun muassa kirkkoherra Alekxander Korelinin ja rovasti Arvi Karpovin jalkoja avustajinaan diakonit Yrjö Galkin ja Timo Lehmuskoski. Valokuvaaja: Erkki Salmela/Helsingin kaupunginmuseo.

 


Palveluksen aikana luettava evankeliumijakso, jossa Jeesus Kristus pesee opetuslastensa jalat (Joh.13:1–17):

”Jeesus tiesi, että Isä oli antanut kaiken hänen valtaansa ja että hän oli tullut Jumalan luota ja oli nyt palaamassa hänen luokseen. Niinpä hän nousi aterialta, riisui viittansa ja kietoi vyötäisilleen pellavaliinan. Sitten hän kaatoi vettä pesuastiaan, rupesi pesemään opetuslasten jalkoja ja kuivasi ne vyötäisillään olevalla liinalla.

Kun Jeesus tuli Simon Pietarin kohdalle, tämä sanoi: ”Herra, sinäkö peset minun jalkani?” Jeesus vastasi: ”Tätä, minkä nyt teen, sinä et vielä käsitä, mutta myöhemmin sinä sen ymmärrät.” Pietari sanoi hänelle: ”Sinä et ikinä saa pestä minun jalkojani!” Jeesus vastasi: ”Jos minä en pese sinua, ei sinulla ole sijaa minun luonani.” Silloin Simon Pietari sanoi: ”Herra, älä pese vain jalkojani, pese myös kädet ja pää.” Tähän Jeesus vastasi: ”Se, joka on kylpenyt, ei tarvitse pesua, hän on jo puhdas. Ja te olette puhtaita, ette kuitenkaan kaikki.” Jeesus tiesi, kuka hänet kavaltaisi, ja siksi hän sanoi, etteivät he kaikki olleet puhtaita.

Pestyään heidän jalkansa Jeesus puki viitan ylleen ja asettui taas aterialle. Hän sanoi heille: ”Ymmärrättekö te, mitä teille tein? Te puhuttelette minua opettajaksi ja herraksi, ja oikein teette: sehän minä olen. Jos nyt minä, teidän herranne ja opettajanne, olen pessyt teidän jalkanne, tulee myös teidän pestä toistenne jalat. Minä annoin teille esimerkin, jotta tekisitte saman minkä minä tein teille. Totisesti, totisesti: ei palvelija ole herraansa suurempi eikä lähettiläs lähettäjäänsä suurempi. Kun te tämän tiedätte ja myös toimitte sen mukaisesti, te olette autuaat.” 

 

Kirkkovuoden merkittävin aika

Suuren torstain jalkojenpesupalvelus ja tätä seuraavat palvelukset aina pääsiäisyöhön saakka ovat jokainen sellaisia, jotka toimitetaan vain kerran vuodessa. Palveluksissa seurataan askele askeleelta Kristuksen maanpäällisen elämän viimeisiä hetkiä, kärsimyksiä, ristinkuolemaa, tuonelaan laskeutumista – ja ylösnousemusta.

Kristuksen ylösnousemus on kirkkovuoden tärkein juhla ja keskipiste.

Jumalanpalveluskalenteri

Kategoriat Ajankohtaista Uutiset