Isä Sergiy Berezhnoy toimitti Hautausmaan kirkossa liturgian, jonka päätteeksi seurakunalaiset saivat tulla kunnioittamaan Herran Ristiä. Kuva: Khrystyna Martyniuk

29.9.2025

Ukrainan autokefalisen ortodoksisen kirkon pappi, isä Sergiy Berezhnoy Kiovasta vieraili Suomessa 17.-29. syyskuuta kirkkomme kansainvälisen diakonia ja lähetysjärjestö Filantropia ry:n kutsusta. Isä Sergiy toimitti Helsingissä vigilian Uspenskin katedraalissa 27.9. sekä liturgian ukrainankielisen yhteisömme hengelliseksi kodiksi muodostuneessa Pyhän profeetta Elian kirkossa.

Vierailun pääosassa olivat seurakuntavierailut ja Suomessa asuvien ukrainalaisten kohtaaminen ja hengellinen työ. Isä Sergiy osallistui myös 100-vuotisjuhlaansa viettävän Ortodoksisen pappien liiton opintopäiviin (24.-26.9. ja Itä-Suomen yliopistossa järjestettävään Orthodox Christian Churches and War -konferenssiin (25.-27.9.).

Seurakuntamme ukrainalainen yhteisö puhkesi kiitokseen ja lähetti Facebook-ryhmässään ja -sivulla pitkän Suomen kansalle ja Suomen ortodoksiselle kirkolle osoitetun kiitosviestin:

”Kiittäkää Herraa, sillä Hän on hyvä, sillä Hänen armonsa pysyy iankaikkisesti.” – Psalmi 136:1 🙏✨
On päiviä, jolloin sydän ei voi vaieta.
Tänään on juuri sellainen päivä.
Mikä armo – kun sielu on täynnä kiitollisuutta rakkaudesta, tuesta ja uskosta, jonka olemme saaneet kokea täällä Suomessa. 💛💙
Tänään kirkossamme toimitettiin erityinen jumalallinen liturgia, jonka johti isä Sergiy Berezhnoy Ukrainasta yhdessä rakkaiden suomalaisten pappiemme Isä Heikki Huttusen ja Teemu Toivosen kanssa.
Koko Suomen ukrainalaisen yhteisön puolesta ilmaisemme vilpittömän kiitollisuutemme:
💙🤍 Suomelle ja Suomen kansalle – hyväntahtoisuudesta, sydämen lämmöstä ja avoimuudesta, yhteisestä rukouksesta ja tuesta. Teette maailmasta paremman vain olemalla olemassa.
💛🙏 Suomen ortodoksiselle kirkolle ja Helsingin ja koko Suomen arkkipiispa Elialle – rakkaudesta, huolenpidosta ja rukouksista, joiden ansiosta tunnemme olevamme kuin lapset, jotka ovat löytäneet turvan hengellisessä kodissaan.
🤝 Filantropia ry:lle – siitä, että kutsuitte isä Sergiyn Suomeen ja autoitte häntä saapumaan luoksemme Kiovasta.
🙏🏻 Erityiskiitos isä Sergiy Berezhnoylle – rukouksesta, viisaista neuvoista ja lämpimästä hengellisestä keskustelusta teekupposen äärellä palveluksen jälkeen. On valtavan arvokasta nähdä Ukrainan tukemista ja tuntea hengellistä tukea kaukana kotimaasta. Isä Sergiy toi meille tervehdyksen Ukrainan ja koko Kiovan metropoliitta Epifanokselta – ele, joka kosketti meitä kaikkia syvästi.
🙏 Yhdessä olemme vahvempia. Yhdessä Suomen kansan kanssa – Ukraina sydämessä. Ja ennen kaikkea – uskossa.
Olemme vahvoja. Olemme yhtä. Jumala on keskellämme. On ja tulee olemaan.”
Kiitoksissa muistettiin lisäksi erikseen seurakuntamme venäjänkielisestä ja myös ukrainanakielisestä seurakuntatyöstä vastaavaa rovasti Heikki Huttusta, Itä-Suomen yliopisto-opettajanakin toimivaa rovasti Teemu Toivosta ukrainankielisten palveluksien toimittamisesta ja kaikesta tuesta sekä Helsingin hiippakunnan teologista sihteeriä Jelisei Heikkilää  läsnäolosta ja tuesta. Myös pyhäkön kuoroa, vapaaehtoiset, kirkkokahvien laittajat ja lapset saivat osansa kiitoksista.
Profeetta Elian kirkossa Lapinlahden hautausmaalla toimitetaan säännöllisesti jumalanpalveluksia ukrainan ja suomen kielellä. Tänä syksynä sunnuntain liturgia toimitetaan joka toinen viikko suomen ja ukrainan kielellä.
Profeetta Elian kirkossa on viime vuodesta saakka toimitettu säännöllisesti jumalanpalveluksia myös ukrainan kielellä. Kuva: Khrystyna Martyniuk
Palvelusta oli toimittamassa isä Sergiy Berezhnoyn (oik) rinnalla seurakuntamme venäjänkielisestä seurakuntatyöstä vastaava rovasti Heikki Huttunen. Mukana oli myös ponomareja. Keskellä yksi ukrainalaisen yhteisön kantavista voimista Vitalii Moskaliuk (toinen vasemmalta), joka myös kirjoitti ja julkaisi ukrainalaisen yhteisön kiitostekstin.
Liturgian jälkeen otettiin yhteiskuva.
Kategoriat Ajankohtaista Uutiset