8.10.2025

Isä Rauno Pietarinen on aloittanut uuden verkkoluentosarjan ortodoksisesta uskosta.

Kurssi on tarkoitettu katekumeeneille ja kaikille kirkosta ja sen uskosta kiinnostuneille. Kurssi rakentuu keväällä 2025 julkaistun ja piispainkokouksen hyväksymän katekumeeniopetussuunnitelman teemojen mukaan: johdannon lisäksi käsitellään mm. kirkon oppia, sakramentaalista elämää, eetosta ja etiikkaa. Yksi opetuskerta kestää n. 45 min ja joka lauantai julkaistaan uusi jakso.

Kuusiosainen johdantokurssi kestää 8.11. asti. Isä Raunolle voi lähettää kysymyksiä sähköpostitse: [email protected].

Kurssi jatkuu kevättalvella, jolloin johdannon teemoihin perehdytään syvällisemmin.

Huomioithan, että verkko-opetus ei korvaa seurakuntayhteyttä. Kirkkoon liittyminen ja ortodoksinen elämäntapa edellyttävät osallistumista jumalanpalveluksiin ja sakramentteihin, sekä elävää suhdetta omaan pyhäkköyhteisöön.

Löydät kurssin isä Raunon YouTube-kanavalta. Jaksot tallennetaan, joten ne voi katsoa koska vaan.

Isä Rauno Pietarinen on eläkkeellä oleva rovasti, joka on toiminut mm. Ilomantsin kirkkoherrana, Ortodoksisen seminaarin opettajana, Ivalon pappina ja sijaistanut Helsingin ortodoksisessa seurakunnassa Järvenpään-Porvoon alueen pappia. Hän on tullut tunnetuksi verkossa julkaisemistaan luennoista, opetuspuheista ja jumalanpalveluksista. Hän kirjoittaa myös aktiivisesti mm. Aamun Koittoon.

Myös isä Raunon vanhat luentosarjat ovat katsottavissa:

Ortodoksiakurssi poikkeusajalta (2020)

Elämän tie -luentosarja

Kuoleman jälkeinen elämä -luentosarja

Jumalan ja ihmisen kohtaaminen -luentosarja

Ortodoksin ABC

Lyhyitä opetuspuheita

Lisää opetuspuheita eri aiheista

(Kuva: kuvakaappaus isä Raunon YouTube-kanavalta)

Kategoriat Ajankohtaista Uutiset