Seurakunnan lastenleireillä leikitään ja ulkoillaan yhdessä päivittäin. Kuva vuoden 2019 leiriltä. Kuva: Helsingin ortodoksinen seurakunta.
Helsingin ortodoksinen seurakunta järjestää kesällä kolme lastenleiriä Läyliäisissä Kaunisniemen leirikeskuksessa, jotka on suunnattu 7-14 -vuotiaille.
Leirillä vietetään aikaa yhdessä muiden ortodoksien kanssa ja tutustutaan kirkkoon erilaisten laulujen, leikkien, askarteluiden ja jumalanpalvelusten kautta. Leirin tavoitteena on vahvistaa lapsien ortodoksista identiteettiä ja tukea perheitä kotien uskontokasvatuksessa. Jokaisella leirillä on oma teema ja toiminnot liittyvät siihen jollain tavalla. Kesän 2026 teema on JAAKOBIN PORTAAT (1. Moos. 10-22). Kesän lastenleirit ovat sisällöltään samanlaisia.
Ilmoittautuminen lastenleireille alkaa 30.3.2026 klo 18 ja on avoinna 21.7.2026 saakka. Ilmoittautuessa etusijalla ovat Helsingin ortodoksisen seurakunnan jäsenet. Muut pääsevät mukaan, jos on tilaa. Vahvistus mukaan pääsystä tulee viimeistään ilmoittautumisajan päätyttyä tai kun leiri on täynnä.
Lastenleirit Kaunisniemessä:
I lastenleiri 1.-4.6.2026
II lastenleiri 22.-25.6.2026
III lastenleiri 4.-7.8.2026
Jokaiselle leirille mahtuu 28 lasta.
Leirin hinta on Helsingin ortodoksisen seurakunnan jäsenille 90 euroa. Leirin hinta muille kuin Helsingin ortodoksisen seurakunnan jäsenille on 144 euroa.
Leirille ilmoittaudutaan sähköisellä lomakkeella: Ilmoittaudu kesän lastenleirille
Tervetuloa leirille!
Lisätietoja: kasvatustyöntekijä Petri Gyllström
p.0400531896 / [email protected]


