30.7.2026

Isä Sergiy Berezhnoy saapui eilen Suomeen ja viipyy 10. elokuuta saakka ja vierailee eri puolilla Suomea. Isä Sergiy toimii johtavana pappina Kaikille Kiovan pyhille, sekä Kiovan Rusin kasteelle omistetussa kirkossa, Ukrainan Kiovassa.

Isä Sergiy on käynyt Suomessa useita kertoja, edellisen kerran syyskuussa 2025. Tämänkertaisen vierailun pääpaino on Suomessa asuvien ukrainalaisten tapaamisessa.

 

Ensimmäisenä vierailupaikkana Kaunisniemen leirikeskus

Suomen vierailut alkoivat tänään, kun Isä Sergiy kävi Kaunisniemen kristinoppileirillä tapaamassa nuoria yhdessä lähetysjärjestö Filantropian työntekijöiden kanssa. Isä Sergiy on kiinnostunut kristinoppileirikäytännöstä, jonka kirkko Suomessa on ottanut mukaan ohjelmaansa Luterilaisen kirkon vaikutuksesta 1880-luvulla.

Isä Sergiy vieraili Kaunisniemen leirikeskuksen kristinoppileirillä yhdessä Filantropian järjestötyöntekijän kanssa.

Ortodoksinen lähetystyö tutuksi

Filantropian edustajat käyvät kaikilla Helsingin ortodoksisen seurakunnan alueen kristinoppileireillä kertomassa järjestön toiminnasta ja ortodoksisesta lähetystyöstä. Filantropian järjestötyöntekijä Milja Sarlin esitteli luennolla Filantropian toimintatapoja ja työkenttiä Syyriassa, Ukrainassa ja kotimaassamme. Luennolla mukana oli myös Helsingin ortodoksisen seurakunnan valtuuston puheenjohtaja Maria Mountraki.

Isä Sergiy kertoi leiriläisille omalla puheenvuorollaan Ukrainan historiasta ja Neuvostoliiton aikaisista uskon nujertamisen yrityksistä, sekä Kiovan nykyisestä tilanteesta sodan keskellä.

 

Lähimmäisenrakkaus tuo toivoa sodan keskelle

Isä Sergiy kiitti avusta ja tuesta, mitä Suomi on tarjonnut Ukrainan hyväksi, kuten Kiovaan tuoduista huoltoyhteyksistä ja lääkkeistä, jotka ovat tulleet kriittisissä tilanteissa tarpeeseen.

Isä Sergiy toi esille sodan keskellä elämisen tuoman vahvan kontrastin. Tavallinen arki jatkuu iloineen ja suruineen, kun samalla nurkan takana pommi tuhoaa kokonaisia elämiä ja alueita.

Isä Sergiy korosti puheessaan lähimmäisenrakkauden merkitystä ja nosti esille laupiaan samarialaisen tarinan evankeliumiteksteistä. Hän muistutti kaikkia ihmisiä yhdistävästä kielestä: rakkaudesta ja kunnioituksesta.

Isä Sergiy odottaa rauhan aikaa Ukrainaan, yhteyden elpymistä Euroopassa ja sovintoa Venäjän kanssa. Hän tahtoo nähdä Ukrainassa demokraattisen yhteiskunnan ja luovuuden kukoistavan, ihmisten toteuttavan itseään vapaasti erilaisissa elämäntyyleissä ja ammateissa. pyytää meitä muistamaan Ukrainan tilannetta rukouksissa. Hän pyytää meitä muistamaan Ukrainan tilannetta rukouksissa.

Henkilökohtaisia valintoja ja eettistä pohdintaa

Isä Sergiy kertoi myös omasta polustaan papiksi ja puhui nuorille siitä, miten meillä jokaisella on mahdollisuus tehdä valintoja, hyviä tai huonoja. Hän muistutti myös siitä, kuinka valintamme vaikuttavat oman elämämme lisäksi tuleviin sukupolviin, kuten meidän vanhempiemme valinnat ovat vaikuttaneet meidän elämiimme.

Luennon jälkeen Isä Sergiy osallistui kristinoppileirin ohjelmaan pienryhmissä etiikkapajojen merkeissä. Pajoissa keskusteltiin tärkeistä moraalisista ja eettisistä aiheista, kuten ihmisarvosta, köyhyydestä, kuolemantuomiosta ja pakolaisuudesta herättelevien ja havainnollistavien tehtävien avulla.

 

Isä Sergiy kantoi vettä etiikkapajan tehtävässä, joka havainnollisti varallisuuden vaikutusta elämänmahdollisuuksiin.

Ortodoksisuuden oppimista käytännön kautta

Havainnollistavaa oppimista harjoitettiin päivän päätteeksi myös lavastetun hääseremonian merkeissä. Kaksi leiriläistä menivät leikisti kirkossa naimisiin ja hääpalveluksen vaiheet käytiin läpi pahvista tehtyjen kruunujen avulla. Hääauto vei ”hääparin” ajelulle, jonka jälkeen ”hääjuhlat” jatkuivat pitkälle iltaan.

Isä Sergiy jatkoi matkaansa Helsinkiin palautumaan pitkän matkan jäljiltä.

Avioliiton sakramenttia opiskeltiin havainnollistavin keinoin.

Jumalanpalvelus Helsingissä

Isä Sergiy toimittaa Helsingissä rukouspalveluksen, Ukrainan, sen kansan ja armeijan puolesta, sekä muistopalveluksen kaikkien edesmenneiden muistoksi.

Rukouspalvelus
Profeetta Elian kirkossa 4.8. klo 16.
Rukouspalveluksen jälkeen järjestetään keskustelu- ja kohtaamistilaisuus ukrainalaisten kanssa.

 

 

Isä Sergiyn vierailun muista vierailukohteista kerrotaan Suomen ortodoksisen kirkon sivuilla.

 Запрошуємо на молитву за Україну
Запрошуємо всіх на молитву за Україну, її народ і військо, а також панахиду за всіма загиблими.
Богослужіння звершить отець Сергій Бережной з Києва. Після молитви відбудеться зустріч і спілкування з українською громадою.
Храм святого пророка Іллі, Гельсінкі.
Щиро запрошуємо до спільної молитви!
Kategoriat Uutiset